型號: APT50GT60BRDQ2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 110 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 3/9頁
文件大?。?/td> 256K
代理商: APT50GT60BRDQ2
Re
v
C
6-2008
APT50GT60BRDQ2(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
V
GS(TH)
THRESHOLD
OL
TA
GE
CE
,COLLECT
OR-T
O-EMITTER
OL
TA
GE
I C
,COLLECT
OR
CURRENT
(A)
I C
OR
CURRENT
(A)
(NORMALIZED)
DC
CURRENT(A)
CE
OR-T
O-EMITTER
,GA
TE-T
250s PULSE
TEST<0.5 % DUTY
CYCLE
160
T
J = 125°C
T
J = 25°C
J = 25°C.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
GE = 15V.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
J = 125°C
J = 25°C
GE = 15V
CE, COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
FIGURE1,OutputCharacteristics(T
J =25°C)
FIGURE2,OutputCharacteristics(T
J =125°C)
GE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
GATE CHARGE (nC)
FIGURE3,TransferCharacteristics
FIGURE4,GateCharge
J,JunctionTemperature(°C)
FIGURE5,OnStateVoltagevsGate-to-EmitterVoltage
FIGURE6,OnStateVoltagevsJunctionTemperature
J,JUNCTIONTEMPERATURE(°C)
C,CASETEMPERATURE(°C)
FIGURE7,ThresholdVoltagevs.JunctionTemperature
FIGURE8,DCCollectorCurrentvsCaseTemperature
I
C = 25A
I
C = 50A
C = 100A
C = 25A
C = 50A
C = 100A
J = -55°C
15V
11V
10V
9V
13V
8V
7V
6V
J = -55°C
C = 50A
J = 25°C
CE = 480V
CE = 300V
CE = 120V