型號: APT60GF60JU3
廠商: MICROSEMI CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 93 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, ISOTOP-4
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 516K
代理商: APT60GF60JU3
APT60GF60JU3
A
P
T
60G
F
60J
U
3–
R
ev
1
J
une
,2006
www.microsemi.com
1 - 8
ISOTOP
Absolute maximum ratings
Symbol
Parameter
Max ratings
Unit
VCES
Collector - Emitter Breakdown Voltage
600
V
IC1
TC= 25°C
93
IC2
Continuous Collector Current
TC= 95°C
60
ICM
Pulsed Collector Current
TC= 25°C
360
A
VGE
Gate – Emitter Voltage
±20
V
PD
Maximum Power Dissipation
TC= 25°C
378
W
ILM
RBSOA clamped Inductive load Current RG=11
TC= 25°C
360
IFAV
Maximum Average Forward Current
Duty cycle=0.5
TC = 80°C
30
IFRMS
RMS Forward Current (Square wave, 50% duty)
C
E
G
VCES = 600V
IC = 60A @ Tc = 95°C
Application
AC and DC motor control
Switched Mode Power Supplies
Features
Non Punch Through (NPT) THUNDERBOLT IGBT
Low voltage drop
Low tail current
Switching frequency up to 100 kHz