型號: APT60GF60JU3
廠商: MICROSEMI CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 93 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, ISOTOP-4
文件頁數: 2/8頁
文件大小: 516K
代理商: APT60GF60JU3
APT60GF60JU3
A
P
T
60G
F
60J
U
3–
R
ev
1
J
une
,2006
www.microsemi.com
2 - 8
All ratings @ Tj = 25°C unless otherwise specified
Electrical Characteristics
Symbol Characteristic
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit
BVCES
Collector - Emitter Breakdown Voltage
VGE = 0V, IC = 0.5mA
600
V
Tj = 25°C
80
ICES
Zero Gate Voltage Collector Current
VGE = 0V
VCE = 600V
Tj = 125°C
2000
A
Tj = 25°C
2.0
VCE(on)
Collector Emitter on Voltage
VGE =15V
IC = 60A
Tj = 125°C
V
VGE(th)
Gate Threshold Voltage
VGE = VCE, IC = 500A
3
IGES
Gate – Emitter Leakage Current
VGE = ±20V, VCE = 0V
±100
nA
Dynamic Characteristics
Symbol Characteristic
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit
Cies
Input Capacitance
Coes
Output Capacitance
310
Cres
Reverse Transfer Capacitance
VGE = 0V
VCE = 25V
f = 1MHz
180
pF
Qg
Total gate Charge
257
Qge
Gate – Emitter Charge
19
Qgc
Gate – Collector Charge
VGS = 15V
VBus = 300V
IC = 60A
120
nC
Td(on)
Turn-on Delay Time
20
Tr
Rise Time
95
Td(off)
Turn-off Delay Time
315
Tf
Fall Time
Resistive Switching (25°C)
VGE = 15V
VBus = 300V
IC = 60A
RG = 5
245
ns
Td(on)
Turn-on Delay Time
26
Tr
Rise Time
63
Td(off)
Turn-off Delay Time
395
Tf
Fall Time
68
ns
Ets
Total switching Losses
Inductive Switching (25°C)
VGE = 15V
VBus = 400V
IC = 60A
RG = 5
3.4
mJ
25
59
430
65
Eon
Turn-on Switching Energy
1.6
Eoff
Turn-off Switching Energy
2.4
Ets
Total switching Losses
Inductive Switching (150°C)
VGE = 15V
VBus = 400V
IC = 60A