型號: APT65GP60JDF2
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 130 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 1/9頁
文件大小: 209K
代理商: APT65GP60JDF2
Rev
C
9-2004
APT65GP60JDF2
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
The POWER MOS 7 IGBT is a new generation of high voltage power IGBTs.
Using Punch Through Technology this IGBT is ideal for many high frequency,
high voltage switching applications and has been optimized for high frequency
switchmode power supplies.
Low Conduction Loss
100 kHz operation @ 400V, 33A
Low Gate Charge
50 kHz operation @ 400V, 47A
Ultrafast Tail Current shutoff
SSOA rated
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: TC = 25°C unless otherwise specified.
APT Website - http://www.advancedpower.com
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
MIN
TYP
MAX
600
±100
Characteristic / Test Conditions
Collector-Emitter Breakdown Voltage (VGE = 0V, IC = 1000A)
Gate Threshold Voltage (VCE = VGE, IC = 2.5mA, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (VGE = 15V, IC = 65A, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (VGE = 15V, IC = 65A, Tj = 125°C)
Collector Cut-off Current (VCE = 600V, VGE = 0V, Tj = 25°C) 2
Collector Cut-off Current (VCE = 600V, VGE = 0V, Tj = 125°C) 2
Gate-Emitter Leakage Current (VGE = ±20V)
Symbol
BVCES
VGE(TH)
VCE(ON)
ICES
IGES
UNIT
Volts
A
nA
Symbol
VCES
VGE
VGEM
IC1
IC2
ICM
SSOA
PD
TJ,TSTG
TL
APT65GP60JDF2
600
±20
±30
130
250A@600V
431
-55 to 150
300
UNIT
Volts
Amps
Watts
°C
Parameter
Collector-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage Transient
Continuous Collector Current @ TC = 25°C
Continuous Collector Current @ TC = 110°C
Pulsed Collector Current 1
@ TC = 150°C
Safe Switching Operating Area @ TJ = 150°C
Total Power Dissipation
Operating and Storage Junction Temperature Range
Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec.
POWER MOS 7 IGBT
SOT-227
G
E
ISOTOP
"UL Recognized"
G
E
APT65GP60JDF2
600V