型號: APT60GF60JU3
廠商: MICROSEMI CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 93 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, ISOTOP-4
文件頁數: 3/8頁
文件大?。?/td> 516K
代理商: APT60GF60JU3
APT60GF60JU3
A
P
T
60G
F
60J
U
3–
R
ev
1
J
une
,2006
www.microsemi.com
3 - 8
Chopper ciode ratings and characteristics
Symbol
Characteristic
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit
IF = 30A
1.6
IF = 60A
1.9
VF
Diode Forward Voltage
IF = 30A
Tj = 125°C
1.4
V
VR = 600V
Tj = 25°C
250
IRM
Maximum Reverse Leakage Current
VR = 600V
Tj = 125°C
500
A
CT
Junction Capacitance
VR = 200V
44
pF
Reverse Recovery Time
IF=1A,VR=30V
di/dt =100A/s
Tj = 25°C
23
Tj = 25°C
85
trr
Reverse Recovery Time
Tj = 125°C
160
ns
Tj = 25°C
4
IRRM
Maximum Reverse Recovery Current
Tj = 125°C
8
Tj = 25°C
130
Qrr
Reverse Recovery Charge
IF = 30A
VR = 400V
di/dt =200A/s
Tj = 125°C
700
nC
trr
70
ns
Qrr
Reverse Recovery Charge
1300
nC
IRRM
IF = 30A
VR = 400V
di/dt =1000A/s
Tj = 125°C
30
Thermal and package characteristics
Symbol Characteristic
Min
Typ
Max
Unit
IGBT
0.33
RthJC
Junction to Case
Diode
1.21
RthJA
Junction to Ambient (IGBT & Diode)
20
°C/W
VISOL
RMS Isolation Voltage, any terminal to case t =1 min, I isol<1mA, 50/60Hz
V
TJ,TSTG Storage Temperature Range
-55
TL
Max Lead Temp for Soldering:0.063” from case for 10 sec
°C
Torque
Mounting torque (Mounting = 8-32 or 4mm Machine and terminals = 4mm Machine)