型號: APT75GP120J
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 128 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 3/6頁
文件大?。?/td> 103K
代理商: APT75GP120J
Rev
B
5-2003
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
APT75GP120J
V
CE
, COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
V
CE
FIGURE 1, Output Characteristics(V
GE
= 15V)
FIGURE 2, Output Characteristics (V
GE
= 10V)
, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
GATE CHARGE (nC)
FIGURE 3, Transfer Characteristics
FIGURE 4, Gate Charge
, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
T
J
, Junction Temperature (°C)
FIGURE 5, On State Voltage vs Gate-to- Emitter Voltage
FIGURE 6, On State Voltage vs Junction Temperature
T
J
, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
C
, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 7, Breakdown Voltage vs. Junction Temperature
FIGURE 8, DC Collector Current vs Case Temperature
BV
CES
COLLECTOR-TO-EMITTER
BREAKDOWN
,COLLECTOR-TO-EMITTER
VOLTAGE
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
VOLTAGE
(NORMALIZED)
DC
CURRENT(A)
,GATE-TO-EMITTER
0
TJ = 25°C.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
TC=125°C
TC=25°C
VGE = 10V.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
VGE = 15V.
<0.5 % DUTY CYCLE
VGE = 15V.
<0.5 % DUTY CYCLE
IC = 75A
TJ = 25°C
TJ = -55°C
TJ = 125°C
TC=25°C
TC=125°C
<0.5 % DUTY CYCLE
IC = 37.5A
IC = 75A
IC = 150A
IC = 37.5A
160
IC = 75A
VCE=960V
VCE=600V
VCE=240V
相關PDF資料
PDF描述
APT75GP120J 128 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT