型號: APT75GP120J
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 128 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 2/6頁
文件大小: 103K
代理商: APT75GP120J
Rev
B
5-2003
APT75GP120J
DYNAMIC CHARACTERISTICS
Symbol
Cies
Coes
Cres
VGEP
Qg
Qge
Qgc
RBSOA
td(on)
tr
td(off)
tf
Eon1
Eon2
Eoff
td(on)
tr
td(off)
tf
Eon1
Eon2
Eoff
Test Conditions
Capacitance
VGE = 0V, VCE = 25V
f = 1 MHz
Gate Charge
VGE = 15V
VCE = 600V
IC = 75A
TJ = 150°C, RG = 5, VGE =
15V, L = 100H,VCE = 960V
Inductive Switching (25°C)
VCC = 600V
VGE = 15V
IC = 75A
RG = 5
TJ = +25°C
Inductive Switching (125°C)
VCC = 600V
VGE = 15V
IC = 75A
RG = 5
TJ = +125°C
MIN
TYP
MAX
7035
UNIT
pF
V
nC
A
ns
J
ns
J
UNIT
°C/W
gm
MIN
TYP
MAX
.23
N/A
29.2
Characteristic
Junction to Case (IGBT)
Junction to Case (DIODE)
Package Weight
Symbol
RΘJC
WT
THERMAL AND MECHANICAL CHARACTERISTICS
1 Repetitive Rating: Pulse width limited by maximum junction temperature.
2 For Combi devices, I
ces
includes both IGBT and FRED leakages
3 See MIL-STD-750 Method 3471.
4E
on1
adding to the IGBT turn-on loss. (See Figure 24.)
5E
on2
loss. A Combi device is used for the clamping diode as shown in the E
on2
test circuit. (See Figures 21, 22.)
6E
off
Characteristic
Input Capacitance
Output Capacitance
Reverse Transfer Capacitance
Gate-to-Emitter Plateau Voltage
Total Gate Charge 3
Gate-Emitter Charge
Gate-Collector ("Miller ") Charge
Reverse Bias Safe Operating Area
Turn-on Delay Time
Current Rise Time
Turn-off Delay Time
Current Fall Time
Turn-on Switching Energy 4
Turn-on Switching Energy (Diode) 5
Turn-off Switching Energy 6
Turn-on Delay Time
Current Rise Time
Turn-off Delay Time
Current Fall Time
Turn-on Switching Energy 4
Turn-off Switching Energy 6
相關PDF資料
PDF描述
APT75GP120J 128 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT