型號: APT75GP120J
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 128 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 4/6頁
文件大小: 103K
代理商: APT75GP120J
Rev
B
5-2003
APT75GP120J
T
J
= 125°C, VGE = 10V or 15V
T
J
= 25°C, VGE = 10V or 15V
VCE = 600V
RG = 5
L = 100 H
V
GE =
10V,TJ=125°C
VGE= 15V
VGE= 10V
V
GE
=15V,TJ=125°C
10V,TJ=25°C
15V,TJ=25°C
I
CE
, COLLECTOR TO EMITTER CURRENT (A)
I
CE
FIGURE 9, Turn-On Delay Time vs Collector Current
FIGURE 10, Turn-Off Delay Time vs Collector Current
FIGURE 11, Current Rise Time vs Collector Current
FIGURE 12, Current Fall Time vs Collector Current
FIGURE 13, Turn-On Energy Loss vs Collector Current
FIGURE 14, Turn Off Energy Loss vs Collector Current
R
G
, GATE RESISTANCE (OHMS)
, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
FIGURE 15, Switching Energy Losses vs. Gate Resistance
FIGURE 16, Switching Energy Losses vs Junction Temperature
= 25 or 125°C,VGE = 15V
= 25 or 125°C,VGE = 10V
SWITCHING
ENERGY
LOSSES
E
ON2
,TURN
ON
ENERGY
LOSS
t r,
RISE
TIME
(ns)
t d(ON)
,TURN-ON
DELAY
TIME
(ns)
SWITCHING
LOSSES
E
OFF
,TURN
OFF
LOSS
t f,
FALL
t d
,TURN-OFF
DELAY
0
VCE = 600V
TJ = 25°C or 125°C
RG = 5
L = 100 H
R
G
=5
, L = 100H, V
CE = 600V
=5
, L = 100H, V
CE = 600V
TJ =125°C, VGE=15V
TJ =125°C,VGE=10V
TJ = 25°C, VGE=10V
TJ = 25°C, VGE=15V
Eoff 150A
Eon2 150A
Eon2 37.5A
Eoff 75A
Eon2 75A
Eoff 37.5A
Eon2 37.5A
Eoff 75A
Eon2 75A
Eon2 150A
Eoff 150A
Eoff 37.5A
VCE = 600V
VCE = 600V
VGE = +15V
J = 125°C
VCE = 600V
VGE = +15V
= 25°C, VGE = 10V or 15V
= 125°C, VGE = 10V or 15V
VCE = 600V
相關PDF資料
PDF描述
APT75GP120J 128 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT