型號(hào): FQN1N50C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 小信號(hào)晶體管
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 380 mA, 500 V, N-CHANNEL, Si, SMALL SIGNAL, MOSFET, TO-92
封裝: TO-92, 3 PIN
文件頁(yè)數(shù): 2/8頁(yè)
文件大小: 1026K
代理商: FQN1N50C
2
www.fairchildsemi.com
FQN1N50C Rev. A
F
Package Marking and Ordering Information
Device Marking
Device
Package
Reel Size
Tape Width
Quantity
1N50C
FQN1N50C
TO-92
2000ea
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min.
Typ.
Max.
Units
Off Characteristics
BV
DSS
BV
DSS
/
T
J
I
Drain-Source Breakdown Voltage
V
GS
= 0 V, I
D
= 250
μ
A
I
D
= 250
μ
A, Referenced to 25°C
500
V
Breakdown Voltage Temperature
Coefficient
0.5
V/°C
Zero Gate Voltage Drain Current
DS
= 500 V, V
GS
= 0 V
DS
= 400 V, T
C
= 125°C
= 30 V, V
= 0 V
= -30 V, V
= 0 V
50
A
GSSF
GSSR
On Characteristics
Gate-Body Leakage Current, Forward
100
nA
Gate-Body Leakage Current, Reverse
-100
nA
GS(th)
R
DS(on)
Gate Threshold Voltage
= 10 V, I
= 0.19 A
2.0
Static Drain-Source
On-Resistance
4.6
g
FS
Dynamic Characteristics
Forward Transconductance
= 40 V, I
= 0.19A
(Note 4)
0.6
S
iss
oss
rss
Switching Characteristics
Input Capacitance
= 25 V, V
= 0 V,
f = 1.0 MHz
150
pF
Output Capacitance
28
pF
Reverse Transfer Capacitance
4.1
d(on)
r
d(off)
f
Q
g
Q
gd
Turn-On Delay Time
DD
= 250 V, I
= 1.0 A,
= 25
(Note 4, 5)
10
ns
Turn-On Rise Time
10
ns
Turn-Off Delay Time
20
Turn-Off Fall Time
15
Total Gate Charge
= 400 V, I
= 1.0 A,
= 10 V
(Note 4, 5)
4.9
nC
Gate-Source Charge
0.66
nC
Gate-Drain Charge
2.9
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
S
SM
SD
rr
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
Drain-Source Diode Forward Voltage
= 0 V, I
= 0.38 A
= 0 V, I
= 1.0 A,
dI
/ dt = 100 A/
(Note 4)
1.4
Reverse Recovery Time
188
rr
Reverse Recovery Charge
0.55
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 80mH, I
AS
= 1.0A, V
DD
= 50V, R
= 25
Starting T
J
= 25°C
3. I
SD
0.38A, di/dt
200A/
s, V
Starting T
= 25°C
4. Pulse Test : Pulse width
300
s, Duty cycle
2%
5. Essentially independent of operating temperature
6. a) Reference point of the R
is the drain lead
b) When mounted on 3”x4.5” FR-4 PCB without any pad copper in a still air environment