型號: FQN1N50C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 小信號晶體管
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 380 mA, 500 V, N-CHANNEL, Si, SMALL SIGNAL, MOSFET, TO-92
封裝: TO-92, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 1026K
代理商: FQN1N50C
3
www.fairchildsemi.com
FQN1N50C Rev. A
F
Typical Performance Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
Figure 2. Transfer Characteristics
2
o
C
25
o
C
-55
Notes :
1. V
DS
= 40V
2. 250μ s Pulse Test
I
D
V
GS
, Gate-Source Voltage [V]
10
V
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
Notes :
1. 250μ s Pulse Test
2. T
= 25
I
D
DS
, Drain-Source Voltage [V]
Figure 3. On-Resistance Variation vs.
Drain Current and Gate Voltage
and Temperatue
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation vs. Source Current
0.0
, Drain Current [A]
2.0
GS
= 20V
= 10V
Note : T
J
R
0.2
1. V
= 0V
SD
, Source-Drain voltage [V]
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
0
= 250V
= 400V
= 100V
Note : I
= 1A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
* Note :
= 0 V
2. f = 1 MHz