型號: FQP10N20C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 200V N-Channel MOSFET
中文描述: 9.5 A, 200 V, 0.36 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 1/10頁
文件大?。?/td> 875K
代理商: FQP10N20C
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
Rev. A, March 2003
F
QF E T
TM
FQP10N20C/FQPF10N20C
200V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for high efficiency switching DC/DC converters,
switch mode power supplies, DC-AC converters for
uninterrupted power supplies and motor controls.
Features
9.5A, 200V, R
DS(on)
= 0.36
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 20 nC)
Low Crss ( typical 40.5 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
* Drain current limited by maximum junction temperature.
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP10N20C
FQPF10N20C
200
±
30
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
9.5
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
72
- Derate above 25°C