型號: FQN1N60C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 小信號晶體管
英文描述: 600V N-Channel MOSFET
中文描述: 300 mA, 600 V, N-CHANNEL, Si, SMALL SIGNAL, MOSFET, TO-92
封裝: TO-92, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 677K
代理商: FQN1N60C
3
www.fairchildsemi.com
FQN1N60C Rev. A
F
Typical Performance Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs.
Drain Current and Gate Voltage
and Temperatue
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation vs. Source Current
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
10
GS
V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
Notes :
1. 250μs Pulse Test
2. T
DS
, Drain-Source Voltage [V]
2
o
C
25
o
-55
Notes :
1. V
DS
= 40V
2. 250μs Pulse Test
GS
, Gate-Source Voltage [V]
0.0
= 20V
= 10V
Note : T
J
R
, Drain Current [A]
0.2
1. V
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
SD
, Source-Drain voltage [V]
0
= 300V
= 120V
= 480V
Note : I
= 1.1A
G
, Total Gate Charge [nC]
10
iss
gd
= shorted)
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz