型號: FQP10N50CF
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 10 A, 500 V, 0.61 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 1/10頁
文件大小: 996K
代理商: FQP10N50CF
2006 Fairchild Semiconductor Corporation
FQP10N50CF / FQPF10N50CF Rev. A
1
www.fairchildsemi.com
F
December 2006
FRFET
TM
F
QP10N50CF / FQPF10N50CF
500V N-Channel MOSFET
Features
10A, 500V, R
DS(on)
= 0.61
@V
GS
= 10 V
Low gate charge (typical 43 nC)
Low Crss (typical 16pF)
Fast switching
100% avalanche tested