型號: FQP10N50CF
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 10 A, 500 V, 0.61 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數(shù): 4/10頁
文件大?。?/td> 996K
代理商: FQP10N50CF
4
www.fairchildsemi.com
FQP10N50CF / FQPF10N50CF Rev. A
F
Typical Performance Characteristics
(Continued)
Figure 7. Breakdown Voltage Variation
vs. Temperature
Figure 8. On-Resistance Variation
vs. Temperature
Figure 9-1. Maximum Safe Operating Area
for FQP10N50CF
Figure 9-2. Maximum Safe Operating Area
for FQPF10N50CF
Figure 10. Maximum Drain Current
vs. Case Temperature
-100
Notes :
1. V
= 0 V
2. I
D
= 250 μA
B
D
T
J
, Junction Temperature [
o
C]
-100
* Notes :
1. V
GS
= 10 V
2. I
= 5.0 A