型號: FQP10N60CF
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 600V N-Channel MOSFET
中文描述: 9 A, 600 V, 0.8 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 2/10頁
文件大小: 944K
代理商: FQP10N60CF
2
www.fairchildsemi.com
FQP10N60CF / FQPF10N60CF Rev. A
F
Package Marking and Ordering Information
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 13.2mH, I
AS
= 9.0 A, V
DD
= 50V, R
G
= 25
Starting T
J
= 25°C
3. I
SD
9.0A, di/dt
200A/
μ
s, V
DD
BV
DSS,
Starting T
J
= 25°C
4. Pulse Test : Pulse width
300
μ
s, Duty cycle
2%
5. Essentially independent of operating temperature
Device Marking
Device
Package
Reel Size
Tape Width
Quantity
FQP10N60CF
FQP10N60CF
TO-220
50
FQPF10N60CF
FQPF10N60CF
TO-220F
50
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Units
Off Characteristics
BV
DSS
/
T
I
Drain-Source Breakdown Voltage
V
GS
= 0 V, I
D
= 250
A
600
V
Breakdown Voltage Temperature
Coefficient
I
D
= 250
A, Referenced to 25°C
0.7
V/°C
Zero Gate Voltage Drain Current
DS
= 600 V, V
GS
= 0 V
DS
= 480 V, T
C
= 125°C
= 30 V, V
= 0 V
= -30 V, V
= 0 V
10
A
100
GSSF
GSSR
Gate-Body Leakage Current, Forward
100
nA
Gate-Body Leakage Current, Reverse
nA
On Characteristics
GS(th)
R
DS(on)
Gate Threshold Voltage
2.0
Static Drain-Source
On-Resistance
= 10 V, I
= 4.5 A
0.61
g
FS
Forward Transconductance
= 40 V, I
= 4.5 A
(Note 4)
8.0
S
Dynamic Characteristics
iss
oss
rss
Input Capacitance
= 25 V, V
= 0 V,
f = 1.0 MHz
1570
pF
Output Capacitance
166
pF
Reverse Transfer Capacitance
18
Switching Characteristics
d(on)
r
d(off)
f
Q
Q
gd
Turn-On Delay Time
= 300 V, I
= 9.0A,
= 25
(Note 4, 5)
23
ns
Turn-On Rise Time
69
ns
Turn-Off Delay Time
144
Turn-Off Fall Time
77
Total Gate Charge
= 480 V, I
= 9.0A,
= 10 V
(Note 4, 5)
44
nC
Gate-Source Charge
6.7
nC
Gate-Drain Charge
18.5
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
S
SM
SD
rr
rr
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
Drain-Source Diode Forward Voltage
= 0 V, I
= 9.0 A
= 0 V, I
= 9.0A,
dI
/ dt = 100 A/
(Note 4)
1.4
Reverse Recovery Time
90
Reverse Recovery Charge
0.3
相關PDF資料
PDF描述
FQP10N60C 600V N-Channel MOSFET