型號: FQP10N60CF
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 600V N-Channel MOSFET
中文描述: 9 A, 600 V, 0.8 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 4/10頁
文件大小: 944K
代理商: FQP10N60CF
4
www.fairchildsemi.com
FQP10N60CF / FQPF10N60CF Rev. A
F
Typical Performance Characteristics
(Continued)
Figure 7. Breakdown Voltage Variation
vs. Temperature
Figure 8. On-Resistance Variation
vs. Temperature
Figure 9-1. Maximum Safe Operating Area
for FQP10N60C
Figure 9-2. Maximum Safe Operating Area
for FQPF10N60C
Figure 10. Maximum Drain Current
vs. Case Temperature
-100
* Notes :
1. V
GS
= 0 V
2. I
D
= 250
μ
A
B
D
T
J
, Junction Temperature [
°
C]
-100
* Notes :
1. V
= 10 V
2. I
= 4.5 A
R
T
J
, Junction Temperature [
°
C]
10
DC
100ms
10ms
1ms
μ
s
10
s
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
1. T
= 25
2. T
= 150
3. Single Pulse
o
o
I
V
DS
, Drain-SourceVoltage[V]
DC
100ms
10ms
1ms
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
1. T
= 25
2. T
= 150
3. Single Pulse
I
V
DS
, Drain-SourceVoltage[V]
, Case Temperature [
相關PDF資料
PDF描述
FQP10N60C 600V N-Channel MOSFET