型號: FQP12N60C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: FQP12N60C/FQPF12N60C
中文描述: 12 A, 600 V, 0.65 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: ROHS COMPLIANT, TO-220, 3 PIN
文件頁數: 4/10頁
文件大小: 873K
代理商: FQP12N60C
Rev. B, October 2003
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
F
10
100 ms
10
μ
s
DC
10 ms
1 ms
100
μ
s
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
C
= 25
2. T
= 150
3. Single Pulse
o
C
o
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
100 ms
DC
10 ms
1 ms
100
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
= 25
2. T
= 150
3. Single Pulse
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
Typical Characteristics
(Continued)
Figure 9-1. Maximum Safe Operating Area
for FQP12N60C
Figure 10. Maximum Drain Current
vs Case Temperature
Figure 7. Breakdown Voltage Variation
vs Temperature
Figure 8. On-Resistance Variation
vs Temperature
Figure 9-2. Maximum Safe Operating Area
for FQPF12N60C
1. V
= 0 V
2. I
= 250
A
B
T
J
, Junction Temperature [
1. V
= 10 V
2. I
= 6.0 A