型號: FQP13N50CF
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 13 A, 500 V, 0.54 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 3/10頁
文件大小: 1157K
代理商: FQP13N50CF
3
www.fairchildsemi.com
FQP13N50CF / FQPF13N50CF Rev. A1
F
Typical Performance Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs.
Drain Current and Gate Voltage
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation vs. Source Current
and Temperatue
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
10
GS
V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
Notes :
1. 250μs Pulse Test
2. T
C
= 25
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
2
o
C
25
o
-55
Notes :
1. V
= 40V
2. 250μs Pulse Test
I
D
GS
, Gate-Source Voltage [V]
0.2
1. V
= 0V
SD
, Source-Drain voltage [V]
0
= 20V
= 10V
Note : T
J
R
, Drain Current [A]
10
iss
gd
ds
= shorted)
oss
gd
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0
= 250V
= 100V
= 400V
Note : I
= 13A