型號: FQP140N03L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 30V LOGIC N-Channel MOSFET
中文描述: 140 A, 30 V, 0.006 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數(shù): 2/8頁
文件大小: 589K
代理商: FQP140N03L
2000 Fairchild Semiconductor International
F
(Note 4)
(Note 4, 5)
(Note 4, 5)
(Note 4)
Rev. A, April 2000
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 36
μ
H, I
= 140A, V
= 15V, R
G
= 25
Starting T
J
= 25°C
3. I
140A, di/dt
300A/
μ
s, V
DD
4. Pulse Test : Pulse width
300
s, Duty cycle
5. Essentially independent of operating temperature
6. Continuous Drain Current Calculated by Maximum Junction Temperature : Limited by Package
BV
Starting T
J
= 25°C
2%
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit
s
Off Characteristics
BV
DSS
Drain-Source Breakdown Voltage
DSS
/
T
Coefficient
I
Zero Gate Voltage Drain Current
V
GS
= 0 V, I
D
= 250
A
I
D
= 250
A, Referenced to
25°C
V
DS
= 30 V, V
GS
= 0 V
DS
= 24 V, T
C
= 150°C
= 20 V, V
= 0 V
= -20 V, V
= 0 V
30
Breakdown Voltage Temperature
0.03
V/°C
1
A
nA
nA
10
GSSF
GSSR
Gate-Body Leakage Current, Forward
Gate-Body Leakage Current, Reverse
On Characteristics
GS(th)
Gate Threshold Voltage
R
DS(on)
Static Drain-Source
On-Resistance
g
FS
Forward Transconductance
= 10 V, I
= 70 A
= 5 V, I
=70 A
= 15 V, I
= 70 A
1.0
0.0038
S
Dynamic Characteristics
iss
Input Capacitance
oss
Output Capacitance
rss
Reverse Transfer Capacitance
= 25 V, V
= 0 V,
f = 1.0 MHz
3400
pF
pF
Switching Characteristics
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Turn-On Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
f
Turn-Off Fall Time
Q
Total Gate Charge
Q
Gate-Source Charge
gd
Gate-Drain Charge
DD
= 15 V, I
= 70 A,
= 25
60
ns
ns
nC
nC
= 24 V, I
= 140 A,
= 5 V
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
SM
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
SD
Drain-Source Diode Forward Voltage
rr
Reverse Recovery Time
rr
Reverse Recovery Charge
70
= 0 V, I
= 140 A
= 0 V, I
= 140 A,
dI
/ dt = 100 A/