型號: FQP140N03L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 30V LOGIC N-Channel MOSFET
中文描述: 140 A, 30 V, 0.006 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 589K
代理商: FQP140N03L
2000 Fairchild Semiconductor International
F
Rev. A, April 2000
0
V
DS
= 15V
V
DS
= 24V
Note : I
D
= 140A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
C
iss
= C
gs
gd
= shorted)
oss
gd
rss
Notes :
1. V
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0.2
Notes :
1. V
= 0V
2. 250 s Pulse Test
25
I
D
SD
, Source-Drain voltage [V]
0
GS
= 10V
= 5V
Note : T
J
= 25
R
]
I
, Drain Current [A]
= 15V
2. 250 s Pulse Test
, Gate-Source Voltage [V]
10
8.0 V
6.0 V
5.0 V
4.5 V
4.0 V
3.5 V
Bottom : 3.0 V