型號: FQPF18N20V2
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 200V N-Channel MOSFET
中文描述: 18 A, 200 V, 0.14 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁數(shù): 1/10頁
文件大小: 793K
代理商: FQPF18N20V2
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
F
QF E T
TM
Rev. B, August 2002
FQP18N20V2/FQPF18N20V2
200V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for low voltage applications such as automotive, high
efficiency switching for DC/DC converters, and DC motor
control.
Features
18A, 200V, R
DS(on)
= 0.14
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 20 nC)
Low Crss ( typical 25 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP18N20V2
FQPF18N20V2
200
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
18
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
±
30
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
123
- Derate above 25°C