型號: FQPF18N20V2
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 200V N-Channel MOSFET
中文描述: 18 A, 200 V, 0.14 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁數: 3/10頁
文件大小: 793K
代理商: FQPF18N20V2
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
F
Rev. B, August 2002
0
V
DS
= 100V
V
DS
= 160V
= 40V
Note : I
D
= 18A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
C
iss
= C
gs
gd
= shorted)
oss
gd
rss
Notes :
1. V
GS
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0.2
Notes :
1. V
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
I
D
SD
, Source-Drain Voltage [V]
= 20V
= 10V
Note : T
J
= 25
R
Ω
I
, Drain Current [A]
10
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
Bottom : 5.5 V