型號: FQPF18N20V2
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 200V N-Channel MOSFET
中文描述: 18 A, 200 V, 0.14 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁數: 2/10頁
文件大小: 793K
代理商: FQPF18N20V2
Rev. B, August 2002
F
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 1.58mH, I
= 18A, V
DD
= 50V, R
G
= 25
Starting T
= 25°C
3. I
18A, di/dt
200A/
μ
s, V
DD
BV
Starting T
J
= 25°C
4. Pulse Test : Pulse width
300
μ
s, Duty cycle
2%
5. Essentially independent of operating temperature
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Units
Off Characteristics
BV
DSS
Drain-Source Breakdown Voltage
DSS
/
T
J
Coefficient
I
Zero Gate Voltage Drain Current
V
GS
= 0 V, I
D
= 250
A
200
V
Breakdown Voltage Temperature
I
D
= 250
A, Referenced to 25°C
0.25
V/°C
DS
= 200 V, V
GS
= 0 V
DS
= 160 V, T
C
= 125°C
= 30 V, V
= 0 V
= -30 V, V
= 0 V
1
A
nA
nA
10
GSSF
GSSR
Gate-Body Leakage Current, Forward
Gate-Body Leakage Current, Reverse
On Characteristics
GS(th)
Gate Threshold Voltage
R
DS(on)
Static Drain-Source
On-Resistance
g
FS
Forward Transconductance
3.0
= 10 V, I
= 9 A
0.12
= 40 V, I
= 9 A
(Note 4)
11
S
Dynamic Characteristics
iss
Input Capacitance
oss
Output Capacitance
rss
Reverse Transfer Capacitance
= 25 V, V
= 0 V,
f = 1.0 MHz
830
pF
pF
oss
Output Capacitance
= 160 V, V
= 0 V,
f = 1.0 MHz
= 0V to 160 V, V
= 0 V
70
eff.
Effective Output Capacitance
135
Switching Characteristics
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Turn-On Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
f
Turn-Off Fall Time
Q
Total Gate Charge
Q
Gate-Source Charge
gd
Gate-Drain Charge
= 100 V, I
= 18 A,
= 25
(Note 4, 5)
16
ns
ns
nC
nC
= 160 V, I
= 18 A,
= 10 V
(Note 4, 5)
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
S
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
SM
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
SD
Drain-Source Diode Forward Voltage
rr
Reverse Recovery Time
rr
Reverse Recovery Charge
18
= 0 V, I
= 18 A
= 0 V, I
= 18 A,
dI
/ dt = 100 A/