型號: MC68030FE33
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 微控制器/微處理器
英文描述: ENHANCED 32-BIT MICROPROCESSOR
中文描述: 32-BIT, 33.33 MHz, MICROPROCESSOR, CQFP132
封裝: CERAMIC, QFP-132
文件頁數(shù): 226/602頁
文件大小: 3863K
代理商: MC68030FE33
Bus Operation
7-80
MC68030 USER’S MANUAL
MOTOROLA
To properly control termination of a bus cycle for a retry or a bus error condition, DSACKx,
BERR, and HALT can be asserted and negated with the rising edge of the MC68030 clock.
This assures that when two signals are asserted simultaneously, the required setup time
(#47A) and hold time (#47B) for both of them is met for the same falling edge of the
processor clock. (Refer to MC68030EC/D, MC68030 Electrical Specifications for timing
requirements.) This or some equivalent precaution should be designed into the external
circuitry that provides these signals.
The acceptable bus cycle terminations for asynchronous cycles are summarized in relation
to DSACKx assertion as follows (case numbers refer to Table 7-8):
Normal Termination:
DSACKx is asserted; BERR and HALT remain negated (case 1).
Halt Termination:
HALT is asserted at same time or before DSACKx, and BERR remains negated (case
Bus Error Termination:
BERR is asserted in lieu of, at the same time, or before DSACKx (case 3) or after
DSACKx (case 4), and HALT remains negated; BERR is negated at the same time or
after DSACKx.
Retry Termination:
HALT and BERR are asserted in lieu of, at the same time, or before DSACKx (case 5)
or after DSACKx (case 6); BERR is negated at the same time or after DSACKx; HALT
may be negated at the same time or after BERR.
相關PDF資料
PDF描述
MC68040V 32-Bit Microprocessor(32位微處理器)
MC68EC040 32-Bit Microprocessors.(32位微處理器)
MC68EC040V 32-Bit Microprocessors.(32位微處理器)
MC68LC040 32-Bit Microprocessors.(32位微處理器)
MC68160BFB ENHANCED ETHERNET INTERFACE TRANSCEIVER
相關代理商/技術參數(shù)
參數(shù)描述
MC68030FE33C 功能描述:微處理器 - MPU 32B ON-CHIP CACHE MMU RoHS:否 制造商:Atmel 處理器系列:SAMA5D31 核心:ARM Cortex A5 數(shù)據(jù)總線寬度:32 bit 最大時鐘頻率:536 MHz 程序存儲器大小:32 KB 數(shù)據(jù) RAM 大小:128 KB 接口類型:CAN, Ethernet, LIN, SPI,TWI, UART, USB 工作電源電壓:1.8 V to 3.3 V 最大工作溫度:+ 85 C 安裝風格:SMD/SMT 封裝 / 箱體:FBGA-324