型號: MC68030FE33
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 微控制器/微處理器
英文描述: ENHANCED 32-BIT MICROPROCESSOR
中文描述: 32-BIT, 33.33 MHz, MICROPROCESSOR, CQFP132
封裝: CERAMIC, QFP-132
文件頁數: 336/602頁
文件大小: 3863K
代理商: MC68030FE33
Memory Management Unit
9-48
MC68030 USER’S MANUAL
MOTOROLA
When RWM is set to one, both read and write accesses of a matching address are trans-
parently translated. For transparent translation of read-modify-write cycles with matching
addresses, RWM must be set to one. If the RWM bit equals zero, neither the read nor the
write of any read-modify-write cycle is transparently translated with the TTx register.
Function Code Base (FC BASE)
This 3-bit field defines the base function code for accesses to be transparently translated
with this register. Addresses with function codes that match the FC BASE field (and are
otherwise eligible) are transparently translated.
Function Code Mask (FC MASK)
This 3-bit field contains a mask for the FC BASE field. Setting a bit in this field causes
the corresponding bit of the FC BASE field to be ignored.
LOGICAL ADDRESS BASE
This 8-bit field is compared with address bits A31-A24. Addresses that match in this
comparison (and are otherwise eligible) are transparently translated.
相關PDF資料
PDF描述
MC68040V 32-Bit Microprocessor(32位微處理器)
MC68EC040 32-Bit Microprocessors.(32位微處理器)
MC68EC040V 32-Bit Microprocessors.(32位微處理器)
MC68LC040 32-Bit Microprocessors.(32位微處理器)
MC68160BFB ENHANCED ETHERNET INTERFACE TRANSCEIVER
相關代理商/技術參數
參數描述
MC68030FE33C 功能描述:微處理器 - MPU 32B ON-CHIP CACHE MMU RoHS:否 制造商:Atmel 處理器系列:SAMA5D31 核心:ARM Cortex A5 數據總線寬度:32 bit 最大時鐘頻率:536 MHz 程序存儲器大小:32 KB 數據 RAM 大小:128 KB 接口類型:CAN, Ethernet, LIN, SPI,TWI, UART, USB 工作電源電壓:1.8 V to 3.3 V 最大工作溫度:+ 85 C 安裝風格:SMD/SMT 封裝 / 箱體:FBGA-324