型號: MDI150-12A4
廠商: IXYS CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: IGBT Modules Short Circuit SOA Capability Square RBSOA
中文描述: 180 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: MODULE-7
文件頁數: 1/4頁
文件大小: 120K
代理商: MDI150-12A4
2000 IXYS All rights reserved
1 - 4
IGBT Modules
Short Circuit SOA Capability
Square RBSOA
MII 150-12 A4
MID 150-12 A4
MDI 150-12 A4
Symbol
Conditions
Maximum Ratings
V
CES
V
CGR
T
J
= 25 C to 150 C
T
J
= 25 C to 150 C; R
GE
= 20 k
1200
GES
GEM
Continuous
Transient
20
I
C25
I
C80
CM
C
= 25 C
C
= 80 C
= 80 C, t
p
= 1 ms
180
A
A
SC
(SCSOA)
GE
= ±15 V, V
CE
CES
= 125 C
R
G
= 10 , non repetitive
10
s
RBSOA
= ±15 V, T
= 125 C, R
G
= 10
Clamped inductive load, L = 100 H
CM
= 200
CEK
P
tot
= 25 C
760
W
stg
150
ISOL
50/60 Hz, RMS
ISOL
1 mA
Insulating material: Al
2
O
3
t = 1 min
t = 1 s
4000
M
d
Mounting torque (module)
Nm
lb.in.
Nm
lb.in.
(teminals)
d
S
Creepage distance on surface
Strike distance through air
Max. allowable acceleration
mm
mm
m/s
2
Weight
Typical
250
oz.
Data according to a single IGBT/FRED unless otherwise stated.
MII
MID
MDI
E 72873
C25
CE(sat) typ.
= 2.2 V
= 180 A
= 1200 V
Features
NPT IGBT technology
low saturation voltage
low switching losses
switching frequency up to 30 kHz
square RBSOA, no latch up
high short circuit capability
positive temperature coefficient for
easy parallelling
MOS input, voltage controlled
ultra fast free wheeling diodes
package with DCB ceramic base plate
isolation voltage 4800 V