型號: MDI150-12A4
廠商: IXYS CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: IGBT Modules Short Circuit SOA Capability Square RBSOA
中文描述: 180 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: MODULE-7
文件頁數: 4/4頁
文件大小: 120K
代理商: MDI150-12A4
2000 IXYS All rights reserved
4 - 4
Fig. 7
Typ. turn on energy and switching
times versus collector current
Fig. 8
Typ. turn off energy and switching
times versus collector current
Fig. 9
times versus gate resistor
Fig.10 Typ. turn off energy and switching
times versus gate resistor
Fig. 11 Reverse biased safe operating area
RBSOA
Fig. 12 Typ. transient thermal impedance
0
I
C
200
mJ
0
ns
single pulse
V
CE
= 600V
V
GE
= ±15V
R
G
= 10
W
T
J
= 125
°
C
CE
= 600V
GE
= ±15V
I
= 100A
T
J
= 125
°
A
R
G
= 10
W
CEK
CES
= 600V
= ±15V
E
on
= 600V
= ±15V
= 100A