型號(hào): MDI150-12A4
廠商: IXYS CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: IGBT Modules Short Circuit SOA Capability Square RBSOA
中文描述: 180 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: MODULE-7
文件頁(yè)數(shù): 2/4頁(yè)
文件大小: 120K
代理商: MDI150-12A4
2000 IXYS All rights reserved
2 - 4
MII 150-12 A4
MID 150-12 A4
MDI 150-12 A4
Symbol
Conditions
Characteristic Values
(T
J
= 25 C, unless otherwise specified)
min.
typ.
max.
V
(BR)CES
V
GE
= 0 V
1200
GE(th)
I
C
= 4 mA, V
CE
GE
4.5
I
CES
CE
CES
T
J
= 25 C
= 125 C
7.5 mA
11
mA
GES
= 0 V, V
= 20 V
400
nA
CE(sat)
C
= 100 A, V
= 15 V
2.2
ies
oes
res
6.6
nF
nF
= 25 V, V
= 0 V, f = 1 MHz
1
d(on)
r
d(off)
f
E
on
E
off
100
ns
ns
mJ
mJ
R
thJC
thJS
0.17 K/W
with heatsink compound
0.33
K/W
Reverse Diode (FRED)
Characteristic Values
min.
typ.
max.
F
= 100 A, V
= 0 V,
= 100 A, V
= 0 V, T
= 125 C
2.3
= 25 C
= 80 C
200
A
A
RM
rr
= 100 A, V
= 0 V, -di
/dt = 800 A/ s
= 125 C, V
= 600 V
80
200
thJC
thJS
0.33 K/W
with heatsink compound
0.66
K/W
Inductive load, T
= 100 A, V
= ±15 V
= 600 V, R
G
= 10
Dimensions in mm (1 mm = 0.0394")