型號: TPA2006D1DRBR
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 1.45 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PQCC8
封裝: 3 X 3 MM, GREEN, PLASTIC, SON-8
文件頁數: 12/25頁
文件大?。?/td> 1002K
代理商: TPA2006D1DRBR
ORDERING INFORMATION
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
RECOMMENDED OPERATING CONDITIONS
PACKAGE DISSIPATION RATINGS
during storage or handling to prevent electrostatic damage to the MOS gates.
TA
PACKAGE(1)
PART NUMBER
SYMBOL
–40°C to 85°C
8-pin QFN (DRB)
TPA2006D1DRB
BTQ
(1)
website at www.ti.com.
over operating free-air temperature range unless otherwise noted(1)
TPA2006D1
In active mode
–0.3 V to 6 V
VDD
Supply voltage
In SHUTDOWN mode
–0.3 V to 7 V
VI
Input voltage
–0.3 V to VDD + 0.3 V
Continuous total power dissipation
See Dissipation Rating Table
TA
Operating free-air temperature
–40°C to 85°C
TJ
Operating junction temperature
–40°C to 150°C
Tstg
Storage temperature
–65°C to 150°C
2.5
≤ VDD ≤ 4.2 V
3.2
(Minimum)
RL
Load resistance
4.2 < VDD ≤ 6 V
6.4
(Minimum)
(1)
MIN
NOM
MAX
UNIT
VDD
Supply voltage
2.5
V
VIH
High-level input voltage
SHUTDOWN
1.3
V
VIL
Low-level input voltage
SHUTDOWN
0
RI
Input resistor
Gain
≤ 20 V/V (26 dB)
15
k
VIC
Common mode input voltage range
VDD = 2.5 V, 5.5 V, CMRR ≤ –49 dB
0.5
VDD–0.8
Operating free-air temperature
–40
°C
TA ≤ 25°C
TA = 70°C
TA = 85°C
PACKAGE
DERATING FACTOR(1)
POWER RATING
DRB
21.8 mW/°C
2.7 W
1.7 W
1.4 W