型號(hào): TPA2006D1DRBR
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 1.45 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PQCC8
封裝: 3 X 3 MM, GREEN, PLASTIC, SON-8
文件頁數(shù): 19/25頁
文件大小: 1002K
代理商: TPA2006D1DRBR
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
V
285 kW
R
I
300 kW
R
I
315 kW
OPERATING CHARACTERISTICS
TA = 25°C (unless otherwise noted)
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
Output offset voltage
|VOS|
VI = 0 V, AV = 2 V/V, VDD = 2.5 V to 5.5 V
mV
(measured differentially)
PSRR
Power supply rejection ratio
VDD = 2.5 V to 5.5 V
–75
dB
VDD = 2.5 V to 5.5 V, VIC = VDD/2 to 0.5 V,
CMRR
Common mode rejection ratio
–68
dB
VIC = VDD/2 to VDD –0.8 V
|IIH|
High-level input current
VDD = 5.5 V, VI = 5.8 V
100
A
|IIL|
Low-level input current
VDD = 5.5 V, VI = –0.3 V
5
A
VDD = 5.5 V, no load
3.4
I(Q)
Quiescent current
VDD = 3.6 V, no load
2.8
mA
VDD = 2.5 V, no load
2.2
I(SD)
Shutdown current
V(SHUTDOWN)= 0.35 V, VDD = 2.5 V to 5.5 V
VDD = 2.5 V
770
Static drain-source on-state
rDS(on)
VDD = 3.6 V
590
m
resistance
VDD = 5.5 V
500
Output impedance in SHUTDOWN
V(SHUTDOWN) = 0.35 V
>1
k
f(sw)
Switching frequency
VDD = 2.5 V to 5.5 V
200
kHz
Gain
VDD = 2.5 V to 5.5 V
Resistance from shutdown to GND
300
k
TA = 25°C, Gain = 2 V/V, RL = 8 (unless otherwise noted)
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
VDD = 5 V
1.45
THD + N = 10%, f = 1 kHz, RL = 8
VDD = 3.6 V
0.73
W
VDD = 2.5 V
0.33
PO
Output power
VDD = 5 V
1.19
THD + N = 1%, f = 1 kHz, RL = 8
VDD = 3.6 V
0.59
W
VDD = 2.5 V
0.26
VDD = 5 V, PO = 1 W, RL = 8 , f = 1 kHz
0.19%
Total harmonic distortion plus
THD+N
VDD = 3.6 V, PO = 0.5 W, RL = 8 , f = 1 kHz
0.19%
noise
VDD = 2.5 V, PO = 200 mW, RL = 8 , f = 1 kHz
0.20%
VDD = 3.6 V, Inputs ac-grounded
f = 217 Hz,
kSVR
Supply ripple rejection ratio
–67
with Ci = 2 F
V(RIPPLE) = 200 mVPP
SNR
Signal-to-noise ratio
VDD = 5 V, PO = 1 W, RL = 8 , A-weighted
97
No weighting
48
VDD = 3.6 V, f = 20 Hz to 20 kHz,
Vn
Output voltage noise
V
RMS
Inputs ac-grounded with Ci = 2 F
A weighting
36
CMRR
Common mode rejection ratio
VDD = 3.6 V, VIC = 1 VPP
f = 217 Hz
–63
ZI
Input impedance
142
Start-up time from shutdown
VDD = 3.6 V