型號: 20MT120UFP
廠商: VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 40 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, MTP, 16 PIN
文件頁數: 11/11頁
文件大小: 311K
代理商: 20MT120UFP
Document Number: 94505
For technical questions, contact: indmodules@vishay.com
www.vishay.com
Revision: 01-Mar-10
9
20MT120UFP
"Full Bridge" IGBT MTP
(Ultrafast NPT IGBT), 40 A
Vishay High Power Products
Fig. 25 - Electrical diagram
ORDERING INFORMATION TABLE
CIRCUIT CONFIGURATION
9, 10
P = Lead (Pb)-free
Current rating (20 = 20 A)
Essential part number
Voltage code (120 = 1200 V)