型號(hào): 20MT120UFP
廠商: VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 40 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, MTP, 16 PIN
文件頁數(shù): 6/11頁
文件大小: 311K
代理商: 20MT120UFP
www.vishay.com
For technical questions, contact: indmodules@vishay.com
Document Number: 94505
4
Revision: 01-Mar-10
20MT120UFP
Vishay High Power Products "Full Bridge" IGBT MTP
(Ultrafast NPT IGBT), 40 A
Fig. 1 - Maximum DC Collector Current vs. Case Temperature
Fig. 2 - Power Dissipation vs. Case Temperature
Fig. 3 - Forward SOA
TC = 25 °C; TJ
≤ 150 °C
Fig. 4 - Reverse Bias SOA
TJ = 150 °C; VGE = 15 V
Fig. 5 - Typical IGBT Output Characteristics
TJ = - 40 °C; tp = 80 μs
Fig. 6 - Typical IGBT Output Characteristics
TJ = 25 °C; tp = 80 μs
0
TC (°C)
0
I C
A(
TC (°C)
P
t
ot
W(
1
I C
A(
10 μs
100 μs
1ms
DC
VCE (V)
10
VCE (V)
1
I
E
C
VGE = 18V
VGE = 15V
VGE = 12V
VGE = 10V
VGE = 8.0V
I
E
C
VGE = 18V
VGE = 15V
VGE = 12V
VGE = 10V
VGE = 8.0V