型號: 20MT120UFP
廠商: VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 40 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, MTP, 16 PIN
文件頁數: 9/11頁
文件大小: 311K
代理商: 20MT120UFP
Document Number: 94505
For technical questions, contact: indmodules@vishay.com
www.vishay.com
Revision: 01-Mar-10
7
20MT120UFP
"Full Bridge" IGBT MTP
(Ultrafast NPT IGBT), 40 A
Vishay High Power Products
Fig. 19 - Typical Diode Irr vs. dIF/dt
VCC = 400 V; VGE = 15 V; ICE = 5.0 A; TJ = 150 °C
Fig. 20 - Typical Diode Qrr vs. dIF/dt
VCC = 400 V; VGE = 15 V; TJ = 150 °C
Fig. 21 - Typical Capacitance vs. VCE
VGE = 0 V; f = 1 MHz
Fig. 22 - Typical Gate Charge vs. VGE
ICE = 5.0 A; L = 600 μH
Fig. 23 - Maximum Transient Thermal Impedance, Junction to Case (IGBT)
diF /dt (A/μs)
10
I
R
A(
0
diF /dt (A/μs)
0.0
Q
R
C
μ(
5.0
Ω
30
Ω
10
50
30A
20A
10A
0
VCE (V)
F
p(
e
c
n
ati
a
p
Cies
Coes
Cres
Q G, Total Gate Charge (nC)
V
E
G
V(
600V