型號(hào): 20MT120UFP
廠商: VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 40 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, MTP, 16 PIN
文件頁數(shù): 4/11頁
文件大小: 311K
代理商: 20MT120UFP
www.vishay.com
For technical questions, contact: indmodules@vishay.com
Document Number: 94505
2
Revision: 01-Mar-10
20MT120UFP
Vishay High Power Products "Full Bridge" IGBT MTP
(Ultrafast NPT IGBT), 40 A
Note
(1) ICES includes also opposite leg overall leakage
ELECTRICAL SPECIFICATIONS (TJ = 25 °C unless otherwise noted)
PARAMETER
SYMBOL
TEST CONDITIONS
MIN.
TYP.
MAX.
UNITS
Collector to emitter breakdown voltage
V(BR)CES
VGE = 0 V, IC = 250 μA
1200
V
Temperature coefficient of breakdown voltage
ΔV(BR)CES/ΔTJ
VGE = 0 V, IC = 3 mA (25 °C to 125 °C)
+ 1.3
V/°C
Collector to emitter saturation voltage
VCE(on)
VGE = 15 V, IC = 20 A
3.29
V
VGE = 15 V, IC = 40 A
4.42
VGE = 15 V, IC = 20 A, TJ = 125 °C
3.87
VGE = 15 V, IC = 40 A, TJ = 125 °C
5.32
VGE = 15 V, IC = 20 A, TJ = 150 °C
3.99
Gate threshold voltage
VGE(th)
VCE = VGE, IC = 250 μA
4
Temperature coefficient of threshold voltage
VGE(th)/
ΔTJ
VCE = VGE, IC = 3 mA (25 °C to 125 °C)
- 14
mV/°C
Transconductance
gfe
VCE = 50 V, IC = 20 A, PW = 80 μs
17.5
S
Zero gate voltage collector current
ICES (1)
VGE = 0 V, VCE = 1200 V, TJ = 25 °C
250
μA
VGE = 0 V, VCE = 1200 V, TJ = 125 °C
0.7
mA
VGE = 0 V, VCE = 1200 V, TJ = 150 °C
2.9
Gate to emitter leakage current
IGES
VGE = ± 20 V
± 250
nA
SWITCHING CHARACTERISTICS (TJ = 25 °C unless otherwise specified)
PARAMETER
SYMBOL
TEST CONDITIONS
MIN.
TYP.
MAX.
UNITS
Total gate charge (turn-on)
Qg
IC = 20 A
VCC = 600 V
VGE = 15 V
176
nC
Gate to emitter charge (turn-on)
Qge
-19
Gate to collector charge (turn-on)
Qgc
89
Turn-on switching loss
Eon
VCC = 600 V, IC = 20 A, VGE = 15 V,
Rg = 5
Ω, L = 1 mH, TJ = 25 °C,
energy losses include tail and
diode reverse recovery
-0.92
mJ
Turn-off switching loss
Eoff
-0.46
Total switching loss
Etot
-1.38
Turn-on switching loss
Eon
Rg = 5
Ω, L = 1 mH, TJ = 125 °C,
energy losses include tail and
diode reverse recovery
-1.29
Turn-off switching loss
Eoff
-0.81
Total switching loss
Etot
-2.1
Input capacitance
Cies
VGE = 0 V
VCC = 30 V
f = 1.0 MHz
2530
pF
Output capacitance
Coes
344
Reverse transfer capacitance
Cres
78
Reverse bias safe operating area
RBSOA
TJ = 150 °C, IC = 120 A
VCC = 1000 V, Vp = 1200 V
Ω, VGE = + 15 V to 0 V
Fullsquare
Short circuit safe operating area
SCSOA
TJ = 150 °C
VCC = 900 V, Vp = 1200 V
Ω, VGE = + 15 V to 0 V