型號: 20MT120UFP
廠商: VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 40 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ROHS COMPLIANT, MTP, 16 PIN
文件頁數: 5/11頁
文件大?。?/td> 311K
代理商: 20MT120UFP
Document Number: 94505
For technical questions, contact: indmodules@vishay.com
www.vishay.com
Revision: 01-Mar-10
3
20MT120UFP
"Full Bridge" IGBT MTP
(Ultrafast NPT IGBT), 40 A
Vishay High Power Products
DIODE SPECIFICATIONS (TJ = 25 °C unless otherwise specified)
PARAMETER
SYMBOL
TEST CONDITIONS
MIN.
TYP.
MAX.
UNITS
Diode forward voltage drop
VFM
IC = 20 A
2.48
V
IC = 40 A
3.28
IC = 20 A, TJ = 125 °C
2.44
IC = 40 A, TJ = 125 °C
3.45
IC = 20 A, TJ = 150 °C
2.21
Reverse recovery energy of the diode
Erec
VGE = 15 V, Rg = 5
Ω, L = 200 μH
VCC = 600 V, IC = 20 A
TJ = 125 °C
420
μJ
Diode reverse recovery time
trr
98
ns
Peak reverse recovery current
Irr
-33
A
THERMAL AND MECHANICAL SPECIFICATIONS
PARAMETER
SYMBOL
TEST CONDITIONS
MIN.
TYP.
MAX.
UNITS
Operating junction temperature range
TJ
- 40
°C
Storage temperature range
TStg
- 40
Junction to case
IGBT
RthJC
0.35
°C/W
Diode
0.40
Case to sink per module
RthCS
Heatsink compound thermal conductivity = 1 W/mK
Clearance
External shortest distance in air between 2 terminals
mm
Creepage
Shortest distance along external surface of the
insulating material between 2 terminals
8-
Mounting torque
A mounting compound is recommended and the
torque should be checked after 3 hours to allow for
the spread of the compound. Lubricated threads.
3 ± 10 %