型號: 24IMS6-12-9Z
廠商: POWER-ONE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 6 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: DIP-24
文件頁數: 5/10頁
文件大小: 630K
代理商: 24IMS6-12-9Z
IMS6 Series: 6W DC-DC Converters
Product Specifications
18-36V & 36-75V Inputs
May 2002
Single and Dual outputs 5V, 12V & 15V
May 31, 2002
Rev 1.1
Page 4 of 10
www.power-one.com
Electrical Input Data
General conditions: TA = 25°C, unless TC is specified.
Table 2: Input Data
Input
24IMS6
48IMS6
Characteristics
Conditions
min
typ
max
min
typ
max
Unit
Ui
Input voltage range
TC min...TC max
18
V DC
Ui nom
Nominal input voltage
Io = 0...Io nom
24
Ui sur
Repetitive surge voltage
abs. max input (3 s)
40
tstart up
Converter start-up time 1
Worst case condition at
0.25
s
Ui min and full load
trise
Rise time 1
Ui nom
resistive load
5
ms
Io nom
capacitive load
12
Ii o
No load input current
Io = 0, Ui min...Ui max
15
mA
C i
Input capacitance
for surge calculation
0.54
F
Iinr p
Inrush peak current
Ui = Ui nom 3
3.7
A
fs
Switching frequency
Ui min...Ui max, Io = 0...Io nom
approx. 400
kHz
Ii rr
Reflected ripple current
Io = 0...Io nom
30
mApp
ui RFI
Input RFI level
EN 55022 2
BB
conducted and radiated
2 External filter required. (See: Filter recommendations for compliance with EN standards)
3 Source impedance according to prETS 300132-2, version 4.3.
Uo nom
Uo
tstart up
trise
t
04008
Fig. 5
Converter start-up and rise time
1 A/Div.
5
s/Div.
04034
Inrush Current
The inrush current has been kept as low as possible by
choosing a very small input capacitance. A series resistor
may be inserted in the input line to limit this current further.
Fig. 6
Typical inrush current at Ui nom, Po nom versus time meas-
ured according to prETS 300132-2, version 4.3.
Reverse Polarity Protection at Input
The suppressor diode on the input also provides for re-
verse polarity protection by conducting current in the re-
verse direction, thus protecting the unit. An external fuse is
required to limit this current:
– For 24IMS6 a fast 1 A (F1A) fuse is recommended
– For 48IMS6 a fast 0.63 A (F0.63A) fuse is recommended
Filter recommendations for compliance with EN 55022
Electromagnetic emission requirements according to table
Input data can be achieved by adding an external capacitor
as close as possible to the input terminals.
Fig. 7
Input filter arrangement
Vi+
Vi–
Ci
Table 3: Input filter components (EN 55022)
Ref.
24IMS6
48IMS6
C1
4.7
F, 63 V,
2.2
F, 100 V,
85°C