型號: 24IMS6-12-9Z
廠商: POWER-ONE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 6 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: DIP-24
文件頁數: 9/10頁
文件大小: 630K
代理商: 24IMS6-12-9Z
IMS6 Series: 6W DC-DC Converters
Product Specifications
18-36V & 36-75V Inputs
May 2002
Single and Dual outputs 5V, 12V & 15V
May 31, 2002
Rev 1.1
Page 8 of 10
www.power-one.com
Immunity to Environmental Conditions
Table 5: Environmental testing
Test Method
Standard
Test Conditions
Status
Ca
Damp heat
IEC/DIN IEC 60068-2-3
Temperature:
40 ±2 °C
Unit not
steady state
MIL-STD-810D section 507.2
Relative humidity:
93 +2/-3 %
operating
Duration:
56 days
Ea
Shock
IEC/EN/DIN EN 60068-2-27
Acceleration amplitude:
100 gn = 981 m/s2
Unit
(half-sinusoidal)
MIL-STD-810D section 516.3
Bump duration:
6 ms
operating
Number of bumps:
18 (3 each direction)
Eb
Bump
IEC/EN/DIN EN 60068-2-29
Acceleration amplitude:
40 gn = 392 m/s2
Unit
(half-sinusoidal)
Bump duration:
6 ms
Number of bumps:
6000 (1000 each direction)
Fc
Vibration
0.35 mm (10...60 Hz)
(sinusoidal)
5 gn = 49 m/s2 (60...2000 Hz)
Frequency (1 Oct/min):
10...2000 Hz
Test duration:
7.5 h (2.5 h each axis)
Fh
Vibration,
IEC/EN 60068-2-64
Acceleration spectral density: 0.05 gn2/Hz
broad-band
DIN 40046 part 23
Frequency band:
10...500 Hz
random
Acceleration magnitude:
4.9 gn rms
(digital control)
Test duration:
3 h (1 h each axis)
Kb
Salt mist, cyclic
IEC/EN/DIN IEC 60068-2-52
Concentration:
5% (30°C)
Unit not
(sodium chloride
Duration:
2 h per cycle
NaCl solution)
Storage:
40°C, 93% rel. humidity
Storage duration:
22 h per cycle
Number of cycles:
3
Table 6: Temperature specifications, valid for air pressure of 800...1200 hPa (800...1200 mbar)
Temperature
Standard -9
Characteristics
Conditions
min
max
TA
Ambient temperature 1
Operational 2
–40
°C
TC
Case temperature
–40
TS
Storage temperature 1
Non operational
1 MIL-STD-810D section 501.2 and 502.2
2 See Thermal Considerations
Table 7: MTBF and device hours
MTBF
Ground Benign
Ground Fixed
Ground Mobile
MTBF acc. to MIL-HDBK-217F
TC = 40°C
TC = 70°C
TC = 50°C