型號: 24IMS6-12-9Z
廠商: POWER-ONE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 6 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: DIP-24
文件頁數(shù): 6/10頁
文件大小: 630K
代理商: 24IMS6-12-9Z
IMS6 Series: 6W DC-DC Converters
Product Specifications
18-36V & 36-75V Inputs
May 2002
Single and Dual outputs 5V, 12V & 15V
May 31, 2002
Rev 1.1
Page 5 of 10
www.power-one.com
Electrical Output Data
General conditions: TA = 25°C, unless TC is specified.
Table 4a: Output data for single output units
Output
Uo nom
5.0 V
12.0 V
15.0 V
Characteristics
Conditions
min
typ
max
min
typ
max
Unit
Uo
Output voltage
Ui nom, Io = 0.5 Io nom 4.96
5.04
VDC
Io nom Output current
Ui min...Ui max
1000
mA
Io L
Current limit 2
Ui nom, TC = 25°C
1400
Uo U Line regulation
Ui min...Ui max, Io nom
±1
%
U
Load regulation
Ui nom
±3
Io = (0.1...1) Io nom
uo1, 2 Output voltage noise
Ui min...Ui max
80
mVpp
Io = Io nom
20
Uo clp Output overvoltage
Min. load 1%
130
%
limitation
Co ext Admissible
680
F
capacitive load 3
uo d
Dynamic Voltage deviat.
Ui nom
±250
mV
td
load
Recovery time Io nom × 1/2 Io nom
11
ms
regulat.
αUo
Temperature coefficient
±0.02
%/K
Uo/ TC
Io = 0...Io nom
Table 4b: Output data for dual output units
Output
Uo nom
±5 V
±12 V
±15 V
Characteristics
Conditions
Unit
Uo1
Output voltage
4.96
VDC
Uo2
Io1 = Io2 = 0.5 Io nom 4.95
5.05
Io nom Output current 1
2 x 500
2 x 250
2 x 200
mA
Po L
Power limit 2 3
Ui nom, TC = 25°C
2 x 3.5
2 x 4.0
2 x 4.2
W
Uo U Line regulation
Ui min...Ui max, Io nom
±1
U
Load regulation 4
±3
±3.5
Io = (0.1...1) Io nom
uo1, 2 Output voltage noise
Ui min...Ui max 5
100
mVpp
Io = Io nom 6
40
Uo clp Output overvoltage
Min. load 1%
130
limitation
Co ext Admissible
680
F
capacitive load 3
uo d
Dynamic Voltage deviat.
±250
±600
±750
mV
td
load
Recovery time
Io nom
× 1/2 Io nom
11
ms
regulat.
Temperature coefficient
±0.02
%/K
Uo/ TC
Io = 0...Io nom
1 Each output capable of delivering full output power.
2 The current limit is primary side controlled.
3 Sum of both outputs.
4 Conditions for specified output. Other output loaded with constant current Io = 0.5 Io nom.
5 BW = 20 MHz.