型號: 6DBL-25-007
廠商: THOMAS BETTS CORP
元件分類: 接線盒
英文描述: 25 A, BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK, 1 ROW, 1 DECK
文件頁數: 1/13頁
文件大?。?/td> 465K
代理商: 6DBL-25-007
Barrier Strips
Tri-Barriers
55
Thomas & Betts Electronics/OEM Division Tel: 901-252-7766 Fax: 901-252-1312
DESCRIPTION/APPLICATION
The Tri-Barrier product is an original
Thomas & Betts design and we set
new terminal block standards with its
introduction. In recent years, some of
our competition has copied this
design.
It’s easy to see why we’re copied.
Our Tri-Barrier blocks help contain
stray or frayed wire ends. This
prevents electrical shorts — not only
between positions on the same
block,
but
also
between
other
components immediately adjacent to
the block. With today’s high-density
PCB designs, this has become an
increasingly important feature.
APPLICATIONS
Industrial controls and automation
Machine tools
HVAC/R
Power supplies
Security/Irrigation
Transformers
DESIGN ADVANTAGES
Back barriers to safeguard field
wiring
Fast wiring – backed-out wire-
ready screws
Interupted thread prevents screws
from falling out
Standoffs allow flux and solvents to
drain during cleaning
Molded-to-length or cut-to-length
versions available
Slotted or phil-slot screws available
TRI-BARRIER STRIPS
CONNECTOR INDEX
0.250”
Pitch, Series #3....................................................56-59
0.250”
Pitch, Series RSB2..............................................60, 61
0.325”
Pitch, Series #4....................................................62-65
0.325”
Pitch, Series RSB3 ..............................................66-69
0.375”
0.375”
0.375”
Pitch, Series BC6, Panel Mount ..........................78-79
0.375”
Pitch, Series MB6, Double Level ........................80, 81
0.4375” Pitch, Series #8 ..................................................82, 83