型號(hào): 6DBL-25-007
廠商: THOMAS BETTS CORP
元件分類: 接線盒
英文描述: 25 A, BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK, 1 ROW, 1 DECK
文件頁數(shù): 10/13頁
文件大小: 465K
代理商: 6DBL-25-007
Barrier Strips
Tri-Barriers
74
Thomas & Betts Electronics/OEM Division Tel: 901-252-7766 Fax: 901-252-1312
Dimensions shown are for reference only. Dimensions are in inches.
LR49571
E60980
Recommended PCB Hole Pattern
COMPUTING RSB BLOCK LENGTHS.
DIRECT MOUNTING – Use C1 & L1 for VP, SP, RP, HP mounting
options
END POSITION MOUNTING – Use L2 & C2 for VM, SM, RM, VE,
SE, RE mounting options
CIRCUITS
C1
L1*
C2
L2*
(NOT
IN.
POSITIONS)
01
Dimensions
0.375" PITCH
SERIES RSB6
PHYSICAL PROPERTIES
HOUSING MATERIAL: Polypropylene
FLAMMABILITY: UL94V-2
COLOR: Black
TERMINAL
TERMINALS: Brass, bright acid tin over copper plating
SCREW: Steel w/Zinc + Chromate plating
CLAMP: Steel w/Zinc + Chromate plating
MECHANICAL
PITCH (TERMINAL SPACING): .375"
SCREW SIZE: 6-32
RECOMMENDED PCB HOLE DIA.: .062"
WIRE STRIP LENGTH: .38"
RECOMMENDED TIGHTENING TORQUE: 9 in lbs.
RECOMMENDED SCREWDRIVERS: Stanley 1006-4,
Sears Craftsman 41581, Any #2 Phillips-Head
WIRE LUG WIDTH (MAX.): 8,1mm (.320")
ELECTRICAL PROPERTIES
MAXIMUM CURRENT: 20A
OPERATING VOLTAGE: 300V
WIRE RANGE: (Clamp Screw) #12 max AWG
(Binding Head Screw) #14 max AWG
DIELECTRIC WITHSTAND: 3500V
ENVIRONMENTAL PROPERTIES
OPERATING TEMPERATURE RANGE:-60C to +105C
(-76F to +221F)