型號: 6DBL-25-007
廠商: THOMAS BETTS CORP
元件分類: 接線盒
英文描述: 25 A, BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK, 1 ROW, 1 DECK
文件頁數: 2/13頁
文件大小: 465K
代理商: 6DBL-25-007
Barrier Strips
Tri-Barriers
78
Thomas & Betts Electronics/OEM Division Tel: 901-252-7766 Fax: 901-252-1312
Dimensions shown are for reference only. Dimensions are in inches.
0.375" PITCH
SERIES BC6
PHYSICAL PROPERTIES
HOUSING MATERIAL: Polypropylene
FLAMMABILITY: UL94V-0
COLOR: Black
TERMINAL
TERMINALS: Bright acid tin over copper alloy
SCREWS: #6-32 steel, zinc plating with clear
chromate coating. W ire clamping screw stan-
dard.
MECHANICAL
PITCH (TERMINAL SPACING): .375"
RECOMMENDED PCB HOLE DIA.: 1.8mm (.073")
ELECTRICAL PROPERTIES
MAXIMUM CURRENT: 20A
OPERATING VOLTAGE: 300V
WIRE RANGE: 12-22 AWG
ENVIRONMENTAL PROPERTIES
OPERATING TEMPERATURE RANGE: 105°C max.