型號(hào): 6DBL-25-007
廠商: THOMAS BETTS CORP
元件分類: 接線盒
英文描述: 25 A, BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK, 1 ROW, 1 DECK
文件頁數(shù): 6/13頁
文件大小: 465K
代理商: 6DBL-25-007
Barrier Strips
Tri-Barriers
70
Thomas & Betts Electronics/OEM Division Tel: 901-252-7766 Fax: 901-252-1312
Dimensions shown are for reference only. Dimensions are in millimeters (inches).
LR30811
E54800
Cut Out
6,3
Dia.
7,9
Dia.
9,5
(For Dual Pin Configuration)
Cut Out
6,3
7,9
9,5
(For Dual Pin Configuration)
RIGHT ANGLE
VERTICAL
PRINTED CIRCUIT BOARD LAYOUT
RIGHT ANGLE
VERTICAL
MOUNTING PANEL LAYOUT
0.375" PITCH
SERIES #6
TRI-BARRIER
PHYSICAL PROPERTIES
HOUSING MATERIAL: Polyamide
FLAMMABILITY: UL94V-0
COLOR: Black
TERMINAL
TERMINALS: Bright acid tin over copper alloy
SCREWS: #6-32 steel, zinc plating with clear
chromate coating. W ire clamping screws stan-
dard. Binding head screw with undercut optional.
MECHANICAL
PITCH (TERMINAL SPACING): 0.375"
RECOMMENDED PCB HOLE DIA.: 1.8mm (.073")
ELECTRICAL PROPERTIES
MAXIMUM CURRENT: 25A
OPERATING VOLTAGE: 300V
WIRE RANGE: 12-22 AWG
ENVIRONMENTAL PROPERTIES
OPERATING TEMPERATURE RANGE: 105°C max.