型號: 6DBL-25-007
廠商: THOMAS BETTS CORP
元件分類: 接線盒
英文描述: 25 A, BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK, 1 ROW, 1 DECK
文件頁數: 4/13頁
文件大小: 465K
代理商: 6DBL-25-007
Barrier Strips
Tri-Barriers
80
Thomas & Betts Electronics/OEM Division Tel: 901-252-7766 Fax: 901-252-1312
Dimensions shown are for reference only. Dimensions are in millimeters (inches).
LR30811
E54800
ORDERING INFORMATION
MB6 - P1 08 - 04
Series
MB6=Double Level, 0.375" Centers
Terminal Style
P1=Printed Circuit Pin, Vertical
07=Steel binding combo head screws
08=Steel clamp-plate combo head screws
04 through 40 available in multiples of 2
A
B
C
D
A
B
C
D
Printed Circuit Board Layout
6,8
REF
End
Module
20,1
End
Cover
8,0
Typ.
11,7
Ref.
Wire-Clamping
Plate Screw
Binding Head
Screw (Optional)
36,3
Typ.
4,8
Dia. Typ.
9,5
1,1
1,3
0.375" PITCH
SERIES MB6
DOUBLE LEVEL
PHYSICAL PROPERTIES
HOUSING MATERIAL: Thermoplastic polyamide
FLAMMABILITY: UL94V-0
COLOR: Black
TERMINAL
TERMINALS: Bright acid tin over copper alloy
SCREWS: #6-32 steel, zinc plating with clear
chromate coating. W ire clamping screw stan-
dard.
MECHANICAL
PITCH (TERMINAL SPACING): .375"
RECOMMENDED PCB HOLE DIA.: 1.8mm (.073")
ELECTRICAL PROPERTIES
MAXIMUM CURRENT: 25A
OPERATING VOLTAGE: 300V
WIRE RANGE: 12-22 AWG
ENVIRONMENTAL PROPERTIES
OPERATING TEMPERATURE RANGE: 105°C max.