型號: APT50GN60BDQ2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 1/9頁
文件大小: 326K
代理商: APT50GN60BDQ2
Rev
B
7-2005
APT50GN60BDQ2(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: T
C = 25°C unless otherwise specied.
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Characteristic / Test Conditions
Collector-Emitter Breakdown Voltage (V
GE = 0V, I C = 4mA)
Gate Threshold Voltage (V
CE = VGE, I C = 800A, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (V
GE = 15V, IC = 50A, Tj = 25°C)
GE = 15V, IC = 50A, Tj = 125°C)
Collector Cut-off Current (V
CE = 600V, VGE = 0V, Tj = 25°C)
2
Collector Cut-off Current (V
CE = 600V, VGE = 0V, Tj = 125°C)
2
Gate-Emitter Leakage Current (V
GE = ±20V)
Intergrated Gate Resistor
Symbol
V
(BR)CES
V
GE(TH)
CE(ON)
I
CES
I
GES
R
G(int)
Units
Volts
A
nA
Symbol
CES
GE
C1
C2
CM
SSOA
P
D
T
J,TSTG
T
L
APT50GN60BDQ2(G)
600
±30
107
150A @ 600V
366
-55 to 175
300
UNIT
Volts
Amps
Watts
°C
Parameter
Collector-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage
Continuous Collector Current 8 @ T
C = 25°C
Continuous Collector Current @ T
C = 110°C
Pulsed Collector Current 1 @ T
C = 175°C
Switching Safe Operating Area @ T
J = 175°C
Total Power Dissipation
Operating and Storage Junction Temperature Range
Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec.
APT Website - http://www.advancedpower.com
Utilizing the latest Field Stop and Trench Gate technologies, these IGBT's have ultra
low VCE(ON) and are ideal for low frequency applications that require absolute minimum
conduction loss. Easy paralleling is a result of very tight parameter distribution and a
slightly positive VCE(ON) temperature coefcient. Low gate charge simplies gate drive
design and minimizes losses.
600V Field Stop
Trench Gate: Low VCE(on)
Easy Paralleling
6s Short Circuit Capability
175°C Rated
Applications: Welding, Inductive Heating, Solar Inverters, SMPS, Motor drives, UPS
MIN
TYP
MAX
600
TBD
N/A
600V
APT50GN60BDQ2
APT50GN60BDQ2G*
*G Denotes RoHS Compliant, Pb Free Terminal Finish.
TO-2
47
G
C
E
E
G
相關PDF資料
PDF描述
APT50GN60BDQ2 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
APT50GN60BDQ2G 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD