型號: APT50GN60BDQ2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 2/9頁
文件大小: 326K
代理商: APT50GN60BDQ2
Rev
B
7-2005
APT50GN60BDQ2(G)
1 Repetitive Rating: Pulse width limited by maximum junction temperature.
2 For Combi devices, I
ces includes both IGBT and FRED leakages
3 See MIL-STD-750 Method 3471.
4 E
5 E
loss. (See Figures 21, 22.)
6 E
7 R
G is external gate resistance, not including RG(int) nor gate driver impedance. (MIC4452)
8 Continuous current limited by package lead temperature.
APT Reserves the right to change, without notice, the specications and information contained herein.
THERMAL AND MECHANICAL CHARACTERISTICS
UNIT
°C/W
gm
MIN
TYP
MAX
.41
Characteristic
Junction to Case
(IGBT)
Junction to Case
(DIODE)
Package Weight
Symbol
RθJC
W
T
DYNAMIC CHARACTERISTICS
Symbol
C
ies
C
oes
res
V
GEP
Q
g
Q
ge
gc
SSOA
SCSOA
t
d(on)
r
d(off)
f
E
on1
E
on2
off
d(on)
r
d(off)
f
on1
on2
off
Test Conditions
Capacitance
V
GE = 0V, VCE = 25V
f = 1 MHz
Gate Charge
GE = 15V
CE = 300V
I
C = 50A
J = 175°C, RG = 4.3
7
GE =
15V, L = 100H,V
CE = 600V
VCC = 360V, VGE = 15V,
J = 150°C, RG = 4.3
7
Inductive Switching (25°C)
CC = 400V
GE = 15V
I
C = 50A
G = 4.3
J = +25°C
Inductive Switching (125°C)
CC = 400V
GE = 15V
C = 50A
G = 4.3
J = +125°C
Characteristic
Input Capacitance
Output Capacitance
Reverse Transfer Capacitance
Gate-to-Emitter Plateau Voltage
Total Gate Charge 3
Gate-Emitter Charge
Gate-Collector ("Miller") Charge
Switching Safe Operating Area
Short Circuit Safe Operating Area
Turn-on Delay Time
Current Rise Time
Turn-off Delay Time
Current Fall Time
Turn-on Switching Energy 4
Turn-on Switching Energy (Diode) 5
Turn-off Switching Energy 6
Turn-on Delay Time
Current Rise Time
Turn-off Delay Time
Current Fall Time
Turn-on Switching Energy 4 4
Turn-on Switching Energy (Diode) 55
Turn-off Switching Energy 66
MIN
TYP
MAX
3200
UNIT
pF
nC
A
s
ns
J
ns
J
相關PDF資料
PDF描述
APT50GN60BDQ2 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
APT50GN60BDQ2G 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD