型號: APT50GS60BRDL
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 93 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 257K
代理商: APT50GS60BRDL
Absolute Maximum Ratings
Thermal and Mechanical Characteristics
Single die
IGBT with
separate DL
Symbol
Parameter
Min
Typ
Max
Unit
PD
Total Power Dissipation TC = @ 25°C
415
W
RθJC
Junction to Case Thermal Resistance
IGBT
0.30
°C/W
Diode
0.63
RθCS
Case to Sink Thermal Resistance, Flat Greased Surface
TJ, TSTG Operating and Storage Junction Temperature Range
°C
TL
Soldering Temperature for 10 Seconds (1.6mm from case)
WT
Package Weight
0.22
oz
5.9
g
Torque
Mounting Torque (TO-247), 6-32 M3 Screw
10
inlbf
1.1
Nm
Symbol
Parameter
Rating
Unit
I
C1
Continuous Collector Current TC = @ 25°C
93
A
I
C2
Continuous Collector Current TC = @ 100°C
CM
Pulsed Collector Current 1
195
V
GE
Gate-Emitter Voltage
±30V
V
SSOA
Switching Safe Operating Area
195
t
SC
Short Circut Withstand Time 3
10
μs
Typical Applications
ZVS Phase Shifted Bridge
Resonant Mode Switching
Phase Shifted Bridge
Welding
Induction heating
High Frequency SMPS
Features
Fast Switching with low EMI
Very Low E
OFF for Maximum Efciency
Short circuit rated
Low Gate Charge
RoHS Compliant
Tight parameter distribution
Easy paralleling
Low Forward Diode Voltage (VF)
Ultrasoft Recovery Diode
The Thunderbolt HS IGBT used in this resonant mode combi is based on thin wafer non-punch through
(NPT) technology similar to the Thunderbolt series, but trades higher VCE(ON) for signicantly lower
turn-on energy Eoff. The low switching losses enable operation at switching frequencies over 100kHz,
approaching power MOSFET performance but lower cost.
immunity and low EMI. The short circuit duration rating of 10μs make these IGBT's suitable for motor
versions are packaged with a high speed, soft recovery DL series diode.
G
C
E
Resonant Mode Combi IGBT
E
TO-247
APT50GS60BRDL(G)
600V, 50A, VCE(ON) = 2.8V Typical