型號: APT50GN60BDQ2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數(shù): 7/9頁
文件大小: 326K
代理商: APT50GN60BDQ2
Rev
B
7-2005
APT50GN60BDQ2(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
Characteristic / Test Conditions
Maximum Average Forward Current (T
C = 111°C, Duty Cycle = 0.5)
RMS Forward Current (Square wave, 50% duty)
Non-Repetitive Forward Surge Current (T
J = 45°C, 8.3ms)
Symbol
I
F
(AV)
I
F
(RMS)
FSM
Symbol
V
F = 50A
Forward Voltage
F = 100A
F = 50A, TJ = 125°C
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
UNIT
Amps
UNIT
Volts
MIN
TYP
MAX
2.2
APT50GN60BDQ2(G)
40
DYNAMIC CHARACTERISTICS
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: T
C = 25°C unless otherwise specied.
ULTRAFAST SOFT RECOVERY ANTI-PARALLEL DIODE
MIN
TYP
MAX
22
ns
nC
Amps
ns
nC
Characteristic
Reverse Recovery Time
Reverse Recovery Charge
Maximum Reverse Recovery Current
Reverse Recovery Time
Reverse Recovery Charge
t
rr
t
rr
Q
RRM
Q
RRM
Test Conditions
F = 40A, diF/dt = -200A/s
V
R = 400V, TC = 25°C
F = 40A, diF/dt = -200A/s
R = 400V, TC = 125°C
F = 40A, diF/dt = -1000A/s
R = 400V, TC = 125°C
F = 1A, diF/dt = -100A/s, VR = 30V, TJ = 25°C
Z
θJC
,THERMAL
IMPEDANCE
(°C/W)
10-5
RECTANGULAR PULSE DURATION (seconds)
FIGURE 24a. MAXIMUM EFFECTIVE TRANSIENT THERMAL IMPEDANCE, JUNCTION-TO-CASE vs. PULSE DURATION
SINGLE PULSE
0.1
FIGURE 24b, TRANSIENT THERMAL IMPEDANCE MODEL
Peak TJ = PDM x ZθJC + TC
Duty Factor D =
t1/t2
t2
t1
P
DM
Note:
0.289
Power
(watts)
RC MODEL
Junction
temp(°C)
Case temperature(°C)
D = 0.9
相關PDF資料
PDF描述
APT50GN60BDQ2 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
APT50GN60BDQ2G 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD