型號: APT50GN60BDQ2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 3/9頁
文件大小: 326K
代理商: APT50GN60BDQ2
Rev
B
7-2005
APT50GN60BDQ2(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
250s PULSE
TEST<0.5 % DUTY
CYCLE
15V
9V
8V
7V
10V
V
GE = 15V.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
V
CE, COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
FIGURE 1, Output Characteristics(TJ = 25°C)
FIGURE 2, Output Characteristics (TJ = 125°C)
GE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
GATE CHARGE (nC)
FIGURE 3, Transfer Characteristics
FIGURE 4, Gate Charge
VGE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
TJ, Junction Temperature (°C)
FIGURE 5, On State Voltage vs Gate-to- Emitter Voltage
FIGURE 6, On State Voltage vs Junction Temperature
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
TC, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 7, Breakdown Voltage vs. Junction Temperature
FIGURE 8, DC Collector Current vs Case Temperature
BV
CES
,COLLECTOR-TO-EMITTER
BREAKDOWN
CE
,COLLECTOR-TO-EMITTER
VOLTAGE
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
VOLTAGE
(NORMALIZED)
DC
CURRENT(A)
CE
GE
,GATE-TO-EMITTER
160
13V
11V
12V
CE = 120V
CE =480V
0
CE = 300V
IC = 50A
TJ = 25°C
T
J = 25°C.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
I
C = 50A
I
C = 100A
C = 25A
C = 100A
C = 50A
C = 25A
T
J = 125°C
J = 25°C
J = -55°C
J = 175°C
J = 125°C
J = 25°C
J = -55°C
J = 175°C
LeadTemperature
Limited
LeadTemperature
Limited
VGE = 15V
相關PDF資料
PDF描述
APT50GN60BDQ2 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
APT50GN60BDQ2G 107 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD