型號: APT50GS60BRDL
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 93 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 257K
代理商: APT50GS60BRDL
V
CE(ON), COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
V
CE, COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
FIGURE 1, Output Characteristics
FIGURE 2, Output Characteristics
GE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
FIGURE 3, Transfer Characteristics
FIGURE 4, On State Voltage vs Gate-to- Emitter Voltage
T
J, Junction Temperature (°C)
GATE CHARGE (nC)
FIGURE 5, On State Voltage vs Junction Temperature
FIGURE 6, Gate Charge
CE, COLLECTOR-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
T
C, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 7, Capacitance vs Collector-To-Emitter Voltage
FIGURE 8, DC Collector Current vs Case Temperature
C,
CAP
ACIT
ANCE
P
F)
CE
,COLLECT
OR-T
O-EMITTER
VOL
TAGE
I C
,COLLECT
OR
CURRENT
(A)
I C
OR
CURRENT
(A)
I
C,
DC
CURRENT(A)
GE
,GA
TE-T
O-EMITTER
VOL
TAGE
CE
OR-T
0
CE = 480V
CE = 300V
CE = 120V
250μs PULSE
TEST<0.5 % DUTY
CYCLE
11V
9V
8V
7V
10V
6V
J = 125°C
J = 25°C
I
C = 25A
C = 50A
C = 100A
GE = 15V.
250μs PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
C = 100A
C = 50A
C = 25A
VGE = 15V
J = 125°C
J = 25°C
J = 150°C
J = 125°C
J = 25°C.
250μs PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
oes
ies
res
GE = 13 & 15V