型號: APT50GS60BRDL
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 93 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 2/8頁
文件大小: 257K
代理商: APT50GS60BRDL
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit
VBR(CES)
Collector-Emitter Breakdown Voltage
VGE = 0V, IC = 250μA
600
V
BR(CES)/TJ
Breakdown Voltage Temperature Coeff
Reference to 25°C, I
C = 250μA
0.60
V/°C
VCE(ON)
Collector-Emitter On Voltage 4
VGE = 15V
IC = 50A
TJ = 25°C
2.8
V
TJ = 125°C
3.25
VGE(th)
Gate-Emitter Threshold Voltage
VGE = VCE, IC = 1mA
34
VGE(th)/TJ Threshold Voltage Temp Coeff
6.7
mV/°C
ICES
Zero Gate Voltage Collector Current
VCE = 600V,
VGE = 0V
TJ = 25°C
50
μA
TJ = 125°C
1000
IGES
Gate-Emitter Leakage Current
VGE = ±20V
±100
nA
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Unit
gfs
Forward Transconductance
VCE = 50V, IC = 50A
-31-
S
Cies
Input Capacitance
VGE = 0V, VCE = 25V
f = 1MHz
2635
pF
Coes
Output Capacitance
240
Cres
Reverse Transfer Capacitance
145
Co(cr)
Reverse Transfer Capacitance
Charge Related 5
VGE = 0V
VCE = 0 to 400V
115
Co(er)
Current Related 6
85
Qg
Total Gate Charge
VGE = 0 to 15V
IC = 50A, VCE = 300V
235
nC
Qge
Gate-Emitter Charge
18
Ggc
Gate-Collector Charge
100
td(on)
Turn-On Delay Time
Inductive Switching IGBT and
Diode:
TJ = 25°C, VCC = 400V,
IC = 50A
RG = 4.7Ω 7, VGG = 15V
-16-
ns
tr
Rise Time
33
td(off)
Turn-Off Delay Time
225
tf
Fall Time
37
Eon1
Turn-On Switching Energy 8
TBD
mJ
Eon2
Turn-On Switching Energy 9
1.2
Eoff
Turn-Off Switching Energy 10
td(on)
Turn-On Delay Time
Inductive Switching IGBT and
Diode:
TJ = 125°C, VCC = 400V,
IC = 50A
RG = 4.7Ω 7, VGG = 15V
-33-
ns
tr
Rise Time
td(off)
Turn-Off Delay Time
250
tf
Fall Time
23
Eon1
Turn-On Switching Energy 8
TBD
mJ
Eon2
Turn-On Switching Energy 9
1.7
Eoff
Turn-Off Switching Energy 10
Static Characteristics
TJ = 25°C unless otherwise specied
Dynamic Characteristics